Haber

İspanya’da mahkemeden emsal karar! 25 yıllık ev işi karşılığı 4 milyon TL tazminat aldı

İspanya’nın güneyindeki Endülüs özerk bölgesindeki Velez-Malaga’daki bir mahkeme emsal bir karara imza attı.

Mahkeme, evliliğini bitirmek isteyen bir çiftin mal varlığının “mal ayrılığına” tabi olduğuna, yani her iki tarafın kazandığı her şeyin sadece kendilerine ait olduğuna hükmederken, bu durum İspanyol kadın Ivana Moral’ın aleyhine gelişerek çiftin evliliğini engelledi. yıllar boyunca edindikleri servete ve gayrimenkule erişmekten. .

Kararın ardından yargıç, Ivana’nın tüm barınma işlerinden sorumlu olduğunu tespit ederek, Ivana’nın zamanını “evde çalışarak yani ev ve aileyle ilgilenerek” geçirdiğini, kocasının ise servetine servet kattığını belirtti. boşanma kararı

200 BİN EURO KARAR

İspanya mahkemesi, yapılan tatbikatlar sonucunda tüm servet ve gayrimenkullere sahip olduğu anlaşılan eski eşi Ivana Moral’e 200 bin Euro (yaklaşık 4 milyon TL) tazminat ödenmesine karar verdi. Mahkeme hakimi, açıklanan yüklü miktardaki tazminatın kadının evlilik süresince yaptığı işlerin taban fiyatına dayandırıldığını belirtti.

BAKIM FİYATI DA EKLENDİ

Mahkeme, eski kocanın biri reşit olmayan, diğeri ise “18 yaşından büyük” kızları için aylık nafaka ödemesi gerektiğine de hükmetti.

“Eşim Ev Dışında Çalışmamı İstemiyordu”

Cadena Ser radyosuna yaptığı açıklamada Ivana, “Kocam evin dışında çalışmamı istemedi” dedi.

“Kendimi sadece ev işlerine adadım, kocamla ve evle ilgilendim. (Kocam) bana ev işlerini özel bir rol üstlendi, bu yüzden başka pek bir şey yapamadım.”

BENZER BİR KARAR ÇİN’DE DAHA ÖNCE ALINMIŞTI

Eşlerin eski eşlerine ev işleri için ödeme yapma emsali, ilk kararı Pekin’deki bir boşanma davasında görüldü.

Bayan Wang, eski kocası Bay Chen’e harcadığına inanılan “beş yıllık ücretsiz el emeği” için 50,000 Yuan (Yaklaşık 135,000 TL) mahkeme emri aldı.

Karar, Çin’de yeni medeni kanunun yürürlüğe girmesinden sonra; Çocuk yetiştiren, yaşlı akrabalarına bakan, barınma konularında daha fazla sorumluluk alan eşlerin boşanmada ek tazminat talep etme hakkı kazanmasından sonra alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu