Haber

Almanya’da devlet kurumlarında darbe zanlılarına operasyon

Almanya’da darbe planladıkları iddiasıyla ameliyat edilen “İmparatorluk Vatandaşları”na (Reichsbürger) mensup başta devlet kurumlarında çalışanlar olmak üzere zanlılar mercek altına alındı.

Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, “İmparatorluk Vatandaşlarına” yönelik operasyonlar kapsamında eyaletlerinde görev yapan 6 polis memurunun geçici olarak görevden alındığını ve haklarında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Herrmann, şüphelerin doğrulanması halinde söz konusu kişiler hakkında disiplin işlemi başlatılacağını ve bu kişilerin kamu hizmetinden çıkarılması için süreç başlatılacağını belirtti.

Devlette 2 polis memurunun görevden ihraç edildiği, 4 emekli memurun emekli maaşlarının kesildiği açıklandı.

Bavyera Eyalet Parlamentosu Yeşiller Partisi Başkanı Katharina Schulze, “İmparatorluk Vatandaşlarının” kamu hizmetlerinde yeri olmadığını belirterek, devleti reddedenlerin devlet için çalışmasının gülünç olduğunu söyledi.

Son operasyonların demokrasi düşmanlığının toplumun orta kesimlerinde kök saldığını ortaya koyduğunu savunan Schulze, “Poliste, silahlı kuvvetlerde, sağlık sisteminde, AfD’li parlamentoda her yerde varlar. , sağcı terörizmin parlamento kolu.” sözünü kullandı.

Reichsburger nedir?

Yurtiçi istihbarat raporuna göre kendini Alman İmparatorluğu Vatandaşı (Reichsbürger) olarak kabul edenlerin sayısı 23 bin civarında.

2 bin 100 üyesi şiddet kullanmaya hazır olan grup, Almanya’yı meşru bir devlet olarak tanımıyor. Bazı üyeler ayrıca Almanya’nın hala askeri işgal altında olduğuna inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu