Haber

2023 bütçe görüşmelerinin son günü

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Heyeti, Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında bütçenin tamamını görüşmek üzere toplandı.

Gündeme geçmeden önce değerlendirmelerde bulunan Şentop, Diyarbakır-Mardin karayolunda çevik kuvvet ekiplerinin servis aracı geçerken bombalı araçla gerçekleştirilen hain terör saldırısını kınadığını belirtti.

Saldırıda yaralananlara, ailelerine ve tüm Türkiye’ye geçmiş olsun dileklerini ileten Şentop, “Türkiye’nin teröre karşı yurt içinde ve yurt dışında amansız mücadelesi kesintisiz ve kararlılıkla devam edecek, hiçbir terör örgütü Türkiye’yi adım atmaya zorlamayacaktır. bu adil ve kararlı çabaya geri dönemeyecek. söz konusu.

2023 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2021 Merkezi Yönetim Kesin Hesaplar Kanun Teklifinin bugün kesinleşeceğini hatırlatan Şentop, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 21 toplantı 70 oturum yapıldığını, bu komisyonlarda 229 saat 34 dakika çalışıldığını söyledi. oturumlarda 8 bin 467 sayfa kaydedildi. bildirildi.

TBMM Başkanı Şentop, komisyonda kabul edilen bütçe ve kesinhesap kanun tekliflerinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerde milletvekillerinin 134 saate tekabül eden yavaş bir çalışma temposu sergilediklerini açıkladı. ve 21 dakika ve 6.187 sayfa tutanak.

2023 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2021 Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifinin hayırlı olmasını dileyen Şentop, tekliflerin yasama süreçlerinde görev alan herkese teşekkür etti.

“Gazi Meclisimizin anısına ve haysiyetine sahip çıkmak için”

Meclis Başkanı Şentop konuşmasına şöyle devam etti:

“Bugün Cumhuriyetimizin 100. yılında bütçesini görüşüp oylayacağımız bu mübarek çatı, vatanımızı yüz yıl önce emperyalist işgalden kurtaran, kurtuluş mücadelemize önderlik eden ve Türkiye’yi kuran Gazi Meclis’in çatısıdır. yeni devletimiz bu çatının gazisi ünvanını bir kez daha bazı emperyalist güçlerin kuklası konumunda olan hain ünvanı almıştır.terör örgütü mensuplarının attığı bombalara karşı bir kez daha tescillenip ebedileştirilerek, Siz değerli milletvekillerimizle birlikte milletin emanetine sahip çıkmak, istisnasız herkesin milletimize karşı görevidir.”

Genel Kurul’da bütçe görüşmeleri sırasında zaman zaman yaşanan bazı olumsuzluklardan dolayı üzüntü duyduğunu dile getiren Şentop, şunları söyledi:

“Vatanımıza ve milletimize hizmet etme şerefine sahip olduğumuz Gazi Meclisimizde her zaman onun haysiyetine yakışır şekilde davranmak ve aziz milletimizi temsil etme şerefini zedelememe hassasiyetiyle hareket etmek zorundayız. hangi mevkide olursa olsun milletvekili olarak hepimizin yerine getirmesi gereken en büyük sorumluluktur.Bu vesileyle kasıtsız olduğunu düşündüğüm olumsuz söz ve davranışların tekrarlanmaması gerektiğine dikkatinizi çekmek isterim. Halkımız tarafından kabul görmüş olup, bugünkü toplantıların sağlıklı bir müzakere ve tartışma zemininde gerçekleşmesi yönündeki beklentimi paylaşmak isterim.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop, bütçenin rakamlardan ibaret olmadığının altını çizerek, bütçeden bahsederken; İnsanlardan bahsetmenin, geçmişin muhasebesini yapmak ve gelecekten beklentileri değerlendirmek anlamına geldiğini belirtti.

Bütçe kanunlarının bir devletin kalkınmışlığının, çalışan ve üreten milletin emeğinin göstergesi olduğuna işaret eden Şentop, “Bu bilinçle 2023 yılının devletimizin devamını sağlayacak temelleri atmasını temenni ediyorum. dünyayı etkisi altına alan kriz ortamından farklı olarak, finansal olarak gelişmesi ve ekonomimizi olumlu yönde geliştirmesidir.” dedi.

Cumhuriyetin bütçesinin 100. yıl dönümünün hayırlara vesile olmasını dileyen Şentop, “100 yıl önce Gazi Meclisi çatısı altında görev yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere merhum milletvekillerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. ” terimleri kullandı.

Toplantılarda kümeler adına yapılacak konuşmaların ardından yürütmenin adını Genel Başkan Yardımcısı Fuat Oktay alacak.

Ardından 2023 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ve 2021 Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifi oylanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu